Przejdź do treści
Archiwum

30. Jazz Festival Jazzonalia

Nadchodzi jazzowa wiosna! Richard Bona presents Asante Trio w Koninie!

Szykujcie się na jubileuszowy 30. Jazz Festival Jazzonalia, czyli sporą dawkę wyśmienitych brzmień i niepowtarzalnych spotkań. Będzie niczym u Hitchcocka – najpierw trzęsienie ziemi a potem napięcie tylko wzrośnie! Podczas trzydniowego festiwalu (19-21 maja) wystąpią rewelacyjni artyści: Richard Bona presents Asante Trio, Moniką Borzym, Marcin Pater Trio, Artur Dudkiewicz Trio oraz Big Band PSM I i II st. w Koninie feat. Ilona Damięcka.

Przygotujcie się na moc muzycznych przyjemności!

19 maja należeć będzie do wyjątkowych osobowości. Pierwszy koncert Wieczoru Prezydenckiego zagra Marcin Pater Trio. Muzyka grupy to przede wszystkim autorska twórczość lidera, wibrafonisty, czerpiąca inspiracje z muzyki jazzowej, jazz-rockowej oraz fusion.

Drugi koncert tego wieczoru to muzyczno-literacki projekt przybliżający piosenki zaliczane już dziś do dziedzictwa narodowego polskiej kultury XX wieku. Niezapomniane utwory z okresu dwudziestolecia międzywojennego zaśpiewa charyzmatyczna wokalistka Monika Borzym. Autorem fenomenalnych aranżacji jest pianista Krzysztof Dys.

Rozpoznawalny, wyrazisty styl i siła przekazu charakteryzuje kolejną gwiazdę Festiwalu. 20 maja usłyszymy jeden z czołowych polskich zespołów jazzowych Artur Dutkiewicz Trio. W twórczości grupy odnajdujemy więź z tradycją jazzu, elementy free, muzyki współczesnej, aż po ślady polskiej kultury ludowej i muzyki świata.

Sobotni wieczór zakończy się pokazem muzycznego geniuszu. Koncerty Kameruńczyka Richarda Bony to fascynujące połączenie różnorodnych dźwiękowych inspiracji. Richard Bona słynie również z fenomenalnego poczucia humoru, scenicznej swobody i wspaniałego kontaktu z publicznością. Wybitny artysta pojawia się w Polsce z nowym projektem „Asante Trio”.

Niedziela na Jazzonaliach to radość wspólnego muzykowania. W tym roku z Big Bandem PSM I i II st. w Koninie usłyszymy Ilonę Damięcką – pianistkę jazzową, wokalistkę i kompozytorkę, ma w swoim dorobku artystycznym pięć płyt, w tym dwie autorskie.  Ilona Damięcka jest bardzo wszechstronną, wrażliwą artystką. Zarówno jako pianistka, jak i wokalistka, porusza się w środkowym nurcie jazzu, także w muzyce free jazzowej.

Festiwal poprowadzi Andrzej Zieliński (Program 2 Polskiego Radia), dziennikarz muzyczny, muzykolog specjalizujący się w muzyce jazzowej, związany z Polskim Radiem.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu będzie można zobaczyć dwie wystawy. Jedna z nich Twarze JazzPRESSu” prezentuje historię okładek magazynu JazzPRESS autorstwa muzyka Kuby Majerczyka. Okładki poświęcone są wyjątkowym postaciom polskiej sceny jazzowej, z którymi wywiady ukazały się w magazynie.

Druga propozycja wystawiennicza poświęcona będzie plakatom finalistów 4. Międzynarodowego Konkursu Plakatu We Want Jazz, który w 2022 roku odbył się pod hasłem „JAZZ NOT WAR”. Obejrzymy 35 prac, które zwyciężyły w konkursie, a także te zakwalifikowane do ścisłego finału i do finałowej wystawy.

Przed majowym festiwalem odbędzie się także kwietniowy koncert  Jeremy Pelt Quintet, czyli nasz przedjazzonaliowy before. Jeden z najbardziej wyróżniających się trębaczy w świecie jazzu, obecnie promuje swój najnowszy album „Jeremy Pelt – Soundtrack” i zawita także do Konina. Uwaga! Na ten koncert bilety są już wyprzedane.

Honorowe patronaty nad wydarzeniem objęli: Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Piotr Korytkowski – Prezydent Miasta Konina.

Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Wielkopolskiego.

Do stworzenia plakatu tegorocznych Jazzonaliów wykorzystany został obraz Izy Kostiukow pt. „Czas (5)”, technika własna na płótnie, 80×80, 2016. Autorką plakatu i identyfikacji wizualnej jest Katarzyna Szumigalska z CKiS w Koninie.