Przejdź do treści
Archiwum

29. Jazz Festival Jazzonalia

Dajcie się wciągnąć w muzyczny świat improwizacji, lekkiego frazowania i mistrzowskiej wirtuozerii. W maju zabieramy Was na nieprzewidywalny i pełen emocji Jazz Festival Jazzonalia.

Czy wiecie, że spotkamy się już po raz 29.? Oznacza to, że w przyszłym roku czekają nas okrągłe urodziny! Dla nas jednak każda edycja to wielkie, muzyczne święto i mamy dla Was trzy rewelacyjne dni z jazzem.

Festiwal rozpoczniemy od mocnych, kobiecych akcentów. W piątek będzie można usłyszeć Agę Derlak w całkiem nowym projekcie. Do jej quintetu dołączyła Basia Derlak oraz Jerzy Małek. I tak powstał… Aga Derlak Septet. W tym projekcie dźwięk spotyka się ze słowem, jednak w nietypowy sposób. Do napisanych, niegdyś instrumentalnych utworów, pianistka dopisała na przestrzeni ostatnich miesięcy wiersze, które stanowią warstwę liryczną tego projektu. 

Wieczorem podamy Wam… balsam na uszy. I dla duszy. Spotkamy się z Agą Zaryanktóra w czasie pandemii wypracowała z zespołem zupełnie nowe brzmieniePowstały piękne kompozycje, które zawdzięcza współpracy z dwoma wyjątkowymi muzykami, Szymonem Miką i Davidem Dorůžką. Na koncercie będzie można usłyszeć zupełnie nowe piosenki, ale nie zabraknie także znanych kompozycji. Fani nietuzinkowego głosu Agi Zaryan na pewno nie będą zawiedzeni.

Jazzomaniaków zaprosimy także na nocne granie. W Klubokawiarni NOT odbędzie się  jam session w wykonaniu Marty Rubik Quintet. Jeżeli lubicie nowoczesny jazz z domieszką muzyki ilustracyjnej, folku i muzyki klasycznej – to zdecydowanie propozycja dla Was. Kwintet wykonuje autorskie kompozycje liderki oraz pozostałych instrumentalistów, ale sięga także do znanej i lubianej literatury jazzowej.  

A dla tych, którzy lubią jazz nie tylko od strony muzycznej, będziemy mieć kilka ciekawych propozycji.
Miłośników sztuki wizualnej zaprosimy na wystawę finałową 3. Międzynarodowego Konkursu Plakatu „We Want Jazz”. Na fanów muzycznych biografii będzie czekać słuchowisko: „Istnienie Poszczególne – opowieść o Tomaszu Stańko”. To historia oparta na faktach, ale nie zabraknie w niej też fikcyjnych akcentów.  

Sobota będzie wyjątkowa – zapraszamy na Wieczór Prezydencki. Tego dnia Konin na chwilę zamieni się w… Trójmiasto Na naszej scenie wystąpią muzycy, którzy przyjadą do nas znad Zatoki Gdańskiej i przez chwilę w naszym mieście będzie można poczuć morską, muzyczną bryzę.

Wieczór rozpocznie koninianin z urodzenia – Jacek Rodziewicz, który z zespołem Rodziewicz Quartet zabierze nas w muzyczną podróż po swojej najnowszej płycie „ROJAZZVITCH”. Jak sam o niej mówi, to „próba opowiedzenia za pomocą muzyki jak piękne, zmienne i zaskakujące jest przebywanie na świecie w towarzystwie osób ukochanych i przyjaciół, w inspirujących miejscach i sytuacjach, pielęgnowanie pasji i miłości”.

W sobotę zawita do nas także Leszek Możdżerktóry tym razem wystąpi solo. Będzie można więc całkiem zatracić się w wyjątkowej muzyce artysty i skupić się na jego tętniącym ekspresją koncercie. Wirtuozerski warsztat, niezwykła muzyczna wyobraźnia, ciekawy zamysł improwizacji i charyzmatyczna osobowość to gwarancja dobrego wieczoru

Tego dnia nie zabraknie także jam sassion. W świat improwizacji zabiorą nas trójmiejscy muzycy – saksofonista Dariusz Herbasz oraz Leszek Dranicki, gitarzysta i wokalista.

Festiwalowa niedziela to spotkanie ze Stanisławem Soykąktóry zagra z Big Bandem PSM I i II st. w KoninieMuzyk od lat należy do grona największych artystów polskiej sceny muzycznej. Komponuje i śpiewa pieśni o miłości i o jej braku, pieśni o tęsknocie i spełnieniu, ale nie ucieka przed wielkimi problemami współczesności. Warto więc przygotować się na dużą dawkę muzycznych emocji. 

Festiwal poprowadzi Andrzej Zieliński (Program 2 Polskiego Radia), dziennikarz muzyczny, muzykolog specjalizujący się w muzyce jazzowej, związany z Polskim Radiem. Relacjonuje najważniejsze festiwale jazzowe w Polsce, a także przeprowadza wywiady ze znanymi, a także debiutującymi artystami.

Honorowe patronaty nad wydarzeniem objęli: Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Piotr Korytkowski – Prezydent Miasta Konina.
Współorganizator: Miasto Konin
Partnerzy: PSM I i II stopnia w Koninie, Konińska Fundacja Kultury, Koniński Dom Kultury, Fundacja Rzeszowska
Patronat medialny: Jazz Forum, Jazz Press, Kultura u Podstaw, LM.pl, Przegląd Koniński, Info Konin, Meloradio, TV Wielkopolska, Głos Koniński, RMF MAXX zaprasza 
Sponsorzy: Uniqa S.A. Towarzystwo Ubezpieczeń, Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. w Koninie, Stan-Projekt, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Koninie S.A., Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o, Gebhardt Stahl Polska, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej -Konin Sp. z o.o., TOMIZ Sp. z o.o., Agencja Rozwoju Regionalnego, VIN-KON S.A.

Stanisław Soyka
DAREK HERBASZ & LESZEK DRANICKI
LESZEK MOŻDŻER SOLO
RODZIEWICZ QUARTET
MARTA RUBIK QUINTET
Aga Zaryan
Aga Derlak Septet – „Parallel”
Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie
Wystawa 3. Międzynarodowego Konkursu Plakatu We Want Jazz!
Słuchowisko „Istnienie Poszczególne – opowieść o Tomaszu Stańko”