Przejdź do treści
Wydarzenia

MARTA RUBIK QUINTET

Powstały wiosną 2019 roku zespół składa się ze studentów i absolwentów Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Kwintet wykonuje autorskie kompozycje liderki i pozostałych instrumentalistów, sięga także do znanej i lubianej literatury jazzowej. Stylistyka muzyczna Marta Rubik Quintet to nowoczesny jazz z domieszką muzyki ilustracyjnej, folku i muzyki klasycznej. Liderka poszukuje brzmienia, które będzie wyrazem własnej, kobiecej wrażliwości.

Pierwszy występ w konkursie Jazz & School Festival w Lubaczowie w kwietniu 2019 roku zaowocował wyróżnieniem w kategorii „Jazz i muzyka rozrywkowa”.

Muzycy wchodzący w skład kwintetu mają na swoim koncie wiele indywidualnych osiągnięć artystycznych, m.in. udział w konkursach i festiwalach takich jak WąbJAZZno Festiwal, Ogólnopolski Przegląd Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, Azoty Jazz Contest Tarnów czy RCK Pro Jazz Festiwal w Kołobrzegu.

Skład:

Marta Rubik – skrzypce
Alan Balcerowski – saksofon, flet
Sara Kosętka – fortepian
Wojciech Grochowina – gitara basowa
Maciej Domagalski – perkusja

„Marta Rubik Quintet to grupa studiujących na kierunku jazzowym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, ciągle szlifujących swoje umiejętności, pełnych zapału młodych ludzi, skupionych na pracy zespołowej, co daje im niekłamaną frajdę, co z kolei przekłada się na przyjemność płynącą ze słuchania ich gry.

Różnorodność brzmień, rytmów i zabiegów aranżacyjnych poszczególnych utworów, głównie autorstwa liderki zespołu oraz partie solowe / improwizowane sprawiają, iż ten zróżnicowany pod względem charakteru program, w mojej opinii z nutką melancholii czy zadumy, powinien przypaść do gustu nie tylko wytrawnym znawcom jazzu, ale wszystkim miłośnikom dobrej muzyki.”

(Maciej Sikała – saksofonista tenorowy i sopranowy, kompozytor, pedagog)

„Z wielką przyjemnością obserwuję rozwój muzyczny Marty Rubik. Świadomie wybrała dla siebie oryginalną drogę stylistyczną: niebanalny jazz połączony z folkiem i klasyką. Jej kompozycje są zgrabnym i udanym połączeniem tych idiomów, słucha się tego z dużym zainteresowaniem. Na koncertach są komunikatywnie zagrane i z polotem improwizowane. Marta dba o kontrasty dynamiczne i budowanie zróżnicowanej choć bardzo logicznej narracji. Na mapie młodych, polskich zespołów jazzowych to z pewnością pozycja godna zainteresowania.”

(Krzysztof Herdzin – pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent muzyczny)

O Marcie Rubik:

Skrzypaczka, kompozytorka, pedagog.

Od zawsze wiedziała, że chce zostać muzykiem. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 9 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Sosnowcu, gdzie pod okiem mgr Soni Majewskiej uczyła się gry na skrzypcach, które stały się ukochanym instrumentem.

Ukończyła studia magisterskie na kierunku edukacja muzyczna na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, w trakcie których odbyła półroczne stypendium na University of Helsinki na kierunku muzykologia. W latach 2013-2014 mieszkała w Szwecji, gdzie zbierała muzyczne inspiracje, grając tradycyjną szwedzką muzykę w zespole Högt i Tak.

W latach 2014-15 kształciła się w Krakowskiej Szkole Jazzu w klasie skrzypiec jazzowych Dominika Bieńczyckiego. Od 2016 roku jest studentką Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie skrzypiec jazzowych Macieja Afanasjewa, gdzie w 2019 roku uzyskała tytuł licencjata sztuki muzycznej.

Brała udział w licznych warsztatach jazzowych, m.in. Summer Jazz Academy w Krakowie, Urbanator Days, Warsztatach Jazzowych Cho-Jazz w Chodzieży oraz World Orchestra Camp pod kierownictwem Grzecha Piotrowskiego.