Przejdź do treści
Wydarzenia

Marcin Pater Trio

„Jesteśmy zespołem przygody i miłości! Nasz każdy wspólny wyjazd to kolejne niezwykłe doświadczenia, które silnie ugruntowują nasze przyjacielskie relacje, co następnie procentuje bezmierną dawką energii na scenie”- takimi słowami opisuje swoją formację lider zespołu.

Zespół założył absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, wibrafonista Marcin Pater, obecnie student szkoły doktorskiej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Muzyka grupy to przede wszystkim autorska twórczość lidera, czerpiąca inspiracje z muzyki jazzowej, jazz-rockowej oraz fusion. Zestawienie akustycznego wibrafonu z naprzemiennie elektryczną gitarą basową oraz akustycznym kontrabasem przy akompaniamencie zestawu perkusyjnego nadaje zespołowi unikalnego brzmienia.

Wibrafon to jeden z kluczowych instrumentów w historii polskiego jazzu, a Marcin Pater jest tego instrumentu przyszłością.

Trio Marcina Patera z basistą Mateuszem Szewczykiem i perkusistą Adamem Wajdzikiem w składzie, istnieje od pięciu lat i w tym czasie zdążyło zebrać całą kolekcję nagród. Grupa odnosiła sukcesy zarówno za granicą (m.in. na Sibiu Jazz Competition w Rumunii, B-Jazz International Contest w Belgii), jak i na kluczowych konkursach w kraju; na czele z Grand Prix konkursu na Indywidualność Jazzową na festiwalu Jazz nad Odrą, ale także zwyciężając Jazz Juniors w Krakowie czy RCK Pro Jazz Festival w Kołobrzegu.

Marcin Pater Trio w 2019 r. zadebiutowało na rynku fonograficznym albumem „Nothing But Trouble”, wydanym pod szyldem włoskiej wytwórni Emme Record Label. Płyta ukazuje talent kompozytorski lidera i doskonałą więź muzyczną łączącą członków zespołu, co znalazło odzwierciedlenie w entuzjastycznych recenzjach krytyków.

W lutym 2022 r. muzycy zarejestrowali nowy materiał skomponowany oraz zaaranżowany przez lidera zespołu. Młodym artystom towarzyszył Leszek Możdżer – pianista, który od niemal trzydziestu lat jest jednym z kluczowych artystów polskiej sceny muzycznej, nie tylko jazzowej.

Skład:

Marcin Pater – wibrafon
Mateusz Szewczyk – kontrabas, gitara basowa
Adam Wajdzik – perkusja