Przejdź do treści
Wydarzenia

Aga Derlak Septet – „Parallel”

Twórczość Agi Derlak to przede wszystkim nieposkromiona ekspresja i niepowstrzymana wolność, która kieruje jej muzykę na nowe, kręte ścieżki wiodące poprzez historię jej życia, inspiracje jazzem, folklorem latynoamerykańskim i muzyką klasyczną. Inspiracje – czasem przeciwstawne sobie, czasem się dopełniające. I właśnie ten taniec między tym co poprawne, a co nie, między tym co bezpośrednie a niedosłowne, wypowiedziane i niedopowiedziane, jest tym, do czego artystka zaprasza. Jej twórczość to odwaga, innowacyjność, niepowtarzalność, absolutna szczerość w poszukiwaniu większego sensu i znaczenia muzyki.

Aga Derlak jest absolwentką Berklee College of Music w Bostonie i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Kształciła się u mistrzów polskiej jazzowej pianistyki: Michała Tokaja oraz Pawła Tomaszewskiego. Przez dwa lata mieszkała w Bostonie, gdzie doskonaliła swe umiejętności pod okiem Danilo Pereza, pianisty Wayne Shortera. Przez pół roku pracowała w Fundacji Danilo Pereza w Panamie, animując swych uczniów do rozwijania odwagi w korzystaniu ze swojej twórczej wolności. Doświadczenie to silnie ukształtowało jej osobowość, cel i misję. Twórczość Agi Derlak zdobywa szerokie uznanie zarówno wśród jazzowej publiczności, jak i wśród krytyków – w kraju i za granicą.

Pianistka jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. Fryderyka 2016 (Jazz: Fonograficzny Debiut Roku), nagrody indywidualnej na Zilina Jazz Competition, Czech Contest oraz Krokus Jazz Festival. Aga Derlak koncertowała w USA, Meksyku, Panamie, Niemczech, Grecji, Wielkiej Brytanii, Turcji, Hiszpanii, Mołdawii i we Włoszech.

Artystka brała udział w najważniejszych festiwalach jazzowych w Europie i nie tylko, m.in. Athens Technopolis Jazz Festival, Ankara Jazz Festival, Xjazz Berlin, Panama Jazz Festival, Edinburgh Jazz Festival, Jazztopad in NY). We wrześniu 2019 r. wystąpiła ze swoim kwintetem w legendarnym Jazz at Lincoln Center / Dizzy’s Club w Nowym Jorku.

Współpracowała m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Andree Haywardem, Lucianą Souzą, Claudio Ragazzi, Mauricio Moralesem, Patricia Zarate, Jerzym Małkiem, Grzechem Piotrowskim, Sabiną Meck, Łukaszem Żytą.

Pianistka realizuje swoje muzyczne inspiracje w kilku projektach. Aga Derlak Trio to formacja, z którą artystka wydała dwa autorskie albumy sygnowane przez słowacką wytwórnię Hevhetia: “First Thought” (nagroda Fryderyka) oraz “Healing”. Towarzyszą jej Michał Kapczuk (kontrabas) i Szymon Madej (perkusja). Z kolei w projekt Aga Derlak Quintet, oprócz wyżej wymienionych muzyków, zaangażowani są również Wojciech Lichtański (alto sax) i Marcin Kaletka (tenor sax).

Aga Derlak Septet to najnowszy projekt artystki. Do jej quintetu dołączyła Basia Derlak i Jerzy Małek. W 2022 ukaże się płyta „Parallel” i to właśnie utwory z tego nadchodzącego albumu usłyszy konińska publiczność.

Skład:

Agnieszka Derlak – fortepian
Barbara Derlak – wokal
Wojciech Lichtański – saksofon altowy
Marcin Kaletka – saksofon tenorowy
Michał Kapczuk – kontrabas
Szymon Madej – perkusja
Jerzy Małek – trąbka

O Agnieszce Derlak:

 „Poznałem ją jako świetną flecistkę, ale na pianie to prawdziwa rewelacja.“
(Zbigniew Namysłowski)

„Aga Derlak Trio to mocny powiew witalnej energii. Ważny głos młodej sceny jazzowej”
(Michał Tokaj)

„Pani Agnieszka i jej muzyczna formacja reprezentują sobą absolutnie najwyższą i najlepszą czołówkę polskich artystów jazzowych.”
(Maciej Janiszy)

www.agaderlaktrio.com