Przejdź do treści
info

KASIA PIETRZKO

Kasia Pietrzko to pianistka, kompozytorka, aranżerka i absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie jest obecnie słuchaczką studiów doktoranckich. Po uderzającym debiucie ze swoim trio, szybko stała się nie tylko czołową młodą artystką na polskim rynku fonograficznym – wzbudziła też duże zainteresowanie w całej Europie.  

Po sukcesie pierwszej płyty Kasia Pietrzko Trio „Forthright Stories” (2017), nagrodzonej „Mateuszem” Trójki, Grand Prix Jazz Melomani oraz nominacją do Fryderyka, Kasia rozpoczęła działalność koncertową na prestiżowych scenach muzycznych, festiwalach i showcases na całym świecie.

Koncertowała m.in w studiu NDR w Hamburgu, na 12. Points Jazz Festival, Jazz Forum Showcase, Jazz au Chellah w Maroko, Brno Jazz Festiwal.

Kobiecość i jej emocjonalne odcienie to aspekt, który Kasia Pietrzko próbowała wyprzeć z twórczości na początku swej muzycznej drogi. Wynikało to z powszechnego stereotypu, że świat jazzu należy do mężczyzn. Po kilku latach okazało się jednak, że kobieca energia, której pianistka finalnie postanowiła zaufać, w fascynujący sposób wpłynęła na siłę jej nowych kompozycji. Ich wielowarstwowość, wielowątkowość i wielostylowość. Jej improwizacja zaś stała się zaczepna, odważna, z mocnym przekazem, pozostając przy tym silnie melodyjną.

W 2018 roku wystąpiła w kwartecie Tomasza Stańko w krakowskiej Alchemii. Wydarzenie to miało rozpocząć europejską trasę koncertową nowego kwartetu artysty, która została przerwana jego niespodziewaną śmiercią.

W pandemicznym 2020 roku trio Kasi przedstawiło swoją drugą autorską płytę zatytułowaną „Ephemeral Pleasures”. Album jest dowodem konsekwencji stylu i rozwoju autorskiego języka trio. Duch współpracy zespołu i potężna energia łączy się w niej z wysublimowaną mieszanką harmonicznej wyobraźni, liryzmu i nieograniczonej kreatywności. W maju 2021 roku Kasia Pietrzko Trio jako jedyny zespół reprezentował Polskę na międzynarodowych targach Jazzahead w Bremie.

Na zaproszenie festiwalu Chopin i jego Europa Kasia Pietrzko wraz z saksofonistą Maciejem Kądzielą skomponowała jazzowe interpretacje wierszy Cypriana Kamila Norwida, recytowanych przez Andrzeja Chyrę. Premiera projektu miała miejsce w sierpniu 2021 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Doczekał się on także wersji płytowej – studyjny album zatytułowany „Norwid” miał swoją premierę we wrześniu 2022 roku. W listopadzie 2021, podczas Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej, urzeczywistniła zaś na scenie swoje wieloletnie marzenie: autorski koncert „Anxious Beauty”, wykonywany przez własne trio z towarzyszeniem kwintetu jazzowego i chóru mieszanego.

28 kwietnia 2023 r., nakładem Warner Music (seria Polish Jazz) ukazała się najnowsza płyta Kasia Pietrzko Trio, zatytułowana „Fragile Ego”. Jest to projekt wyjątkowy pod wieloma względami, jednak szczególną uwagę zwraca fakt, że Kasia Pietrzko jest pierwszą pianistką, kompozytorką i liderką w historii tej najstarszej jazzowej serii płytowej, która wydawana jest od 58 lat!