Przejdź do treści
info

Grażyna Auguścik

Wokalistka o międzynarodowej sławie. Polka, choć od blisko ćwierćwiecza mieszkająca w USA. Dyplom ukończenia studiów odebrała z rąk Phila Collinsa i Ala Jarreau. Jej niezwykły głos, zaliczany do najważniejszych w światowym jazzie, pojawił się na kilkudziesięciu płytach. Siłą i barwą głosu Auguścik zachwycają się krytycy po obu stronach Atlantyku — piszą między innymi o niezwykłym brzmieniu, swobodzie i własnym stylu wokalnej interpretacji, wyjątkowej precyzji, świeżości i inwencji.

Grażyna Auguścik jest także aranżerem, kompozytorem, producentem i liderem własnych zespołów. Przez wielu amerykańskich krytyków uważana jest za jedną z najciekawszych postaci na światowej scenie jazzowej.

Koncertowała i nagrywała z takimi sławami jak Jim Hall, John Medeski, Patricia Barber, Michał Urbaniak i Urszula Dudziak. Przez kilka lat z rzędu (2002-2006) uznana za najlepszą wokalistkę jazzową przez magazyn „Jazz Forum”.

Debiutowała jako wokalistka w 1977 roku na festiwalu piosenki w Toruniu. W 1979 r. zdobyła główną nagrodę w konkursie debiutów w Opolu, a w 1981 r. nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie oraz na Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka” w Warszawie, występując z zespołem „Playing Family” (późniejsza „Swing Orchestra Cracow”).

Po ukończeniu studiów w Polsce i nagraniu swojej pierwszej płyty „Sunrise Sunset” w 1988 roku trafiła do słynnej amerykańskiej uczelni Berklee College of Music w Bostonie. Dyplom ukończenia szkoły z wyróżnieniem otrzymała w 1992 roku z rąk Philla Collinsa i Alla Jarreau.

Gra tylko z muzykami, których dobrze zna i ceni. Współpracowała z artystami takimi jak: Michael and Randy Brecker, Jim Hall, Patricia Barber, John Medeski, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, John McLean, Terry Callier, Ernie Adams, Kurt Rosenwinkel, Paul Wertico, Robert Irving III, Andrzej Jagodziński, Paulinho Garcia, Bogdan Hołownia, Jarek Bester i kilku innych.

Każda z jej płyt jest wydarzeniem artystycznym. Brała udział w wielu festiwalach w USA i na świecie, m.in. Chicago Jazz Festival, Chicago World Music Festival, Fujitsu Concord Jazz Festival, Ellite Jazz Festival i wielu innych wydarzeniach muzycznych. Jej koncert z muzyką Chopina, który odbył się w roku 2010 w Millennium Park w Chicago, zgromadził dziesięciotysięczną widownię i uznany został przez „Chicago Tribune” za jeden z najlepszych koncertów ostatnich trzydziestu lat.

7 maja 2011 roku w polskim konsulacie w Chicago odbyła się uroczystość przyznania Grażynie Auguścik tytułu Wybitnego Polaka 2011 roku organizowanego przez Fundację „Teraz Polska”. We wrześniu 2011 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczył Grażynie Auguścik doroczną nagrodę za wybitne osiągnięcia.

Nagrała 12 autorskich albumów, w tym dwa z Urszulą Dudziak. W 2002, 2003, 2004 i 2006 r. uznana za najlepszą wokalistkę jazzową przez „Jazz Forum Magazine”.

Więcej na www.grazynaauguscik.com