Przejdź do treści
info

Szymon Mika

Jeden z najbardziej utytułowanych gitarzystów jazzowych w Polsce. Zachwyca dojrzałą grą, dopracowanym brzmieniem i profesjonalnym warsztatem.

Zdobywca Pierwszej Nagrody na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany (2015), Grand Prix Indywidualność Jazzowa na festiwalu Jazz nad Odrą (2012) oraz wielu innych nagród i wyróżnień. Został uznany Nadzieją Roku 2016 oraz Gitarzystą Roku 2022 według ankiety czytelników i krytyków magazynu Jazz Forum. W 2016 roku uzyskał tytuł magistra z wyróżnieniem na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, naukę kontynuował w Bazylei na Jazz Campus.

W latach 2017-2018 brał udział w szwajcarskim projekcie Focusyear, przy okazji którego występował u boku takich artystów jak: Dave Holland, Kurt Rosenwinkel, Mark Turner, Joshua Redman, Avishai Cohen i wielu innych.

Na co dzień koncertuje z czołówką europejskich muzyków, współtworząc nietuzinkowe projekty.

O jego grze z entuzjazmem wypowiadały się takie osobowości jak Peter Bernstein, Mike Stern czy John Abercrombie. Występował na licznych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, między innymi Montreux Jazz Festival czy Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami.

Komponuje także autorską muzykę, która znalazła się do tej pory na 8 płytach, w tym dwóch – „Unseen” i „Togetherness” – nagranych z autorskim triem, współtworzonym przez Ziva Ravitza i Maxa Muchę. Oprócz tego zrealizował ponad 20 płyt jako muzyk sesyjny, a także wykonuje i komponuje muzykę do filmów.

(Źródło: https://szymonmika.com/bio/ )