Przejdź do treści
Wydarzenia

Stanisław Soyka

Wokalista, instrumentalista, kompozytor – już od lat należy do grona największych artystów polskiej sceny muzycznej. Komponuje i śpiewa pieśni o miłości i o jej braku, pieśni o tęsknocie i spełnieniu, ale nie ucieka przed wielkimi problemami współczesności. W jego dorobku znajdziemy ponad 30 albumów, z których kilka osiągnęło multiplatynowe nakłady. Nigdy nie poddał się modom i trendom.

Wypracował swój własny język muzyczny przez co należy do grona artystów, których styl rozpoznaje się od pierwszych dźwięków a bogactwo repertuaru może przyprawiać o zawrót głowy.

Stanisław Soyka wystąpi wraz z Big Bandem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Koninie.

Biogram

Urodzony w 1959 r. w Żorach, polski wokalista jazzowy i popowy, pianista, gitarzysta, skrzypek, kompozytor. Swoją muzyczną drogę rozpoczyna jako sopran w chórze katedralnym w Gliwicach. Kończy Liceum Muzyczne w Katowicach oraz wydział aranżacji i kompozycji w Katowickiej Akademii Muzycznej. Debiutuje w listopadzie 1978 roku recitalem w Filharmonii Narodowej w Warszawie w ramach cyklu „Jazz w Filharmonii”. Od połowy lat 80. ujawnia się coraz bardziej indywidualny styl artysty. Odchodzi od klasyki amerykańskiej w stronę polskiej tradycji muzycznej. 

W jego dorobku znajdziemy ponad 40 albumów, z których kilka osiągnęło multiplatynowe nakłady m.in. „BLUBLULA”, „Matko, która nas znasz”, „RCA Stanisław Sojka”, „Radioaktywny”, „Acoustic”, „Sonety Shakespeare”, „Tryptyk Rzymski”, „Tylko brać… Osiecka znana i nieznana” oraz „Muzyka i Słowa Stanisław Soyka” nominowany do Fryderyka 2020 Album Roku Pop Alternatywny.

Nagrody:

1994 Fryderyk – najlepszy wokalista
2003 Fryderyk  – album Roku  Piosenka Poetycka płyta „Tryptyk Rzymski”
2011 Grand Prix Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu za całokształt twórczości.
2014 Bursztynowy Słowik podczas  Sopot Festiwal

Oznaczenia:

2005 – Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (srebrny)
2009 –  Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski