Przejdź do treści
Wydarzenia

Słuchowisko „Istnienie Poszczególne – opowieść o Tomaszu Stańko”

Historia inspirowana życiem i twórczością Tomasza Stańko z silnie obecnymi wątkami biograficznymi, niepozbawiona jednak również fikcji literackiej.

Tomasz Stańko przyjeżdża do rodzinnego Rzeszowa, żeby zaprezentować nowo napisany hejnał miasta. Wizycie towarzyszą skrajne emocje. W oczekiwaniu na koncert muzyk przypomina sobie całe swoje życie i koniecznie chce zakończyć jedną, niezałatwioną od dawna sprawę… Tutaj wszystko się zaczęło, czy również tu wszystko się skończy?

Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest związany z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Michał Chołka. W rolę Tomasza Stańko wcielił się Robert Żurek – jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Inicjatorem powstania słuchowiska, a także koordynatorem muzycznym jest Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz.

Nieodłącznym elementem słuchowiska jest improwizowana muzyka, którą stworzyli czołowi polscy muzycy jazzowi: Tomasz Nowak, Michał, Szkil, Piotr Lemańczyk i Dawid Fortuna. Poprzez narrację i odpowiednio wykreowany muzyczny klimat twórcy słuchowiska przybliżają świat Tomasza Stańko, jego charakter, artystyczną postawę i bezkompromisową twórczą drogę pełną przeciwności, wzlotów i upadków, która w efekcie uczyniła zeń artystę kompletnego.

Scenariusz i reżyseria: Michał Chołka
W roli głównej:
Robert Żurek – Tomasz Stańko

W pozostałych rolach:
Małgorzata Pruchnik-Chołka
Justyna Król
Marek Kępiński
Mateusz Mikoś
Paweł Gładyś
Mateusz Marczydło
Michał Chołka
Bartłomiej Skubisz
Tymoteusz Frączek
Adam Wrzesień
Łukasz Krasoń
Michał Lassota

muzyka:
Michał Szkil – fortepian
Tomasz Nowak – trąbka
Piotr Lemańczyk – kontrabas
Dawid Fortuna – perkusja

realizacja akustyczna i montaż: Jerzy Dziobak
producent: Ilona Dusza-Rzeszowska (Fundacja Rzeszowska).

Inicjatywę „Istnienie Poszczególne – opowieść o Tomaszu Stańko” dofinansowano z budżetu Gminy Miasta Rzeszów.