Przejdź do treści
Wydarzenia

RODZIEWICZ QUARTET

Muzyka zespołu RODZIEWICZ wpisuje się stylistycznie w nurt Nu jazz będący fuzją wielu stylistyk, jednocześnie jest wyrazem fascynacji muzycznych band lidera. Jacek Rodziewicz to kompozytor, saksofonista i klawiszowiec. Grał w Republice, Kulcie, Atrakcyjnym Kazimierzu, Eljazz Big Bandzie jazz-rockowo-latynoskiej supergrupie Q YA VY. Nagrał też wiele bardzo ważnych płyt z wieloma  wspaniałymi artystami (pojawiał się na krążkach Kayah i Kazika Staszewskiego), aż w końcu stworzył swój autorski album. Zrobił to z najlepszymi „cats” (co w jazzowym slangu oznacza „mistrzów”) u swego boku: Maćkiem Sikałą, Marcinem Gawdzisem i Stevem Nashem odpowiedzialnym za produkcję tego debiutanckiego albumu. Tak powstał zespół o nazwie RODZIEWICZ.

Pandemiczne zamknięcie klubów i sal koncertowych oraz istotne zmiany w życiu osobistym wyzwoliły w Jacku Rodziewiczu potrzebę realizacji – pierwszego w zapracowanym życiu – projektu pod  własnym nazwiskiem. Płytę „ROJAZZVITCH” nagrał w niespiesznym tempie i w komfortowych warunkach, które sam sobie zapewnił, bo jako muzyk z nikim na co dzień się nie ściga. Osiągnął tym samym ideał artystycznej aktywności – tworzy, bo chce i może.

Album zawiera sześć utworów, a z każdym wiąże się ciekawa historia. Znaleźć tam można pierwiastki muzyki elektronicznej, jazzową kołysankę opartą na nowoczesnym hip-hopowym fundamencie, mistrzowskie solówki na saksofonie barytonowym i fortepianie.

Jacek Rodziewicz o płycie:

„Kiedy kilka lat temu, po dłuższej przerwie wracałem do muzyki, moją ambicją był powrót do jazzu. Jako instrumentalista zakochany jestem w jazzie od dawna, jako słuchacz interesuję się natomiast wieloma gatunkami i stylami. Kiedy pomyślałem o swoim debiucie wiedziałem, że powinien to być album, na którym jazz nie będzie dominantą i że chcę zrobić go z przyjaciółmi.”

Skład:

Jacek Rodziewicz – saksofonista barytonowy, kompozytor

Jan Smoczyński – pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, realizator dźwięku. Od wielu lat, wraz ze swoim młodszym bratem – skrzypkiem Mateuszem Smoczyńskim – tworzy Mateusz Smoczyński Quintet. Współpracował m.in. z E. Bem, L. Szafran, G. Auguścik, T. Stańko, Z. Namysłowskim czy H. Miśkiewiczem.

Maciej Sikała – uznany 21-krotnie przez Jazz Forum za najlepszego saksofonistę tenorowego w Polsce (i czterokrotnie sopranowego). Członek legendarnego zespołu Miłość

Marcin Gawdzis – doktor habilitowany, ceniony wykładowca trąbki jazzowej na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, współpracujący z wieloma muzykami światowymi, laureat bardzo wielu nagród.