Przejdź do treści
info

Krzysztof Szmańda

Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie perkusji w 1999 roku. W latach 2000-2002 odbył podyplomowe studia w Thornton School of Music University of Southern California w Los Angeles, gdzie doskonalił swe umiejętności u boku m.in. Petera Erskinea, Ndugu Chanclera i Erika Forrestera.

Jest współzałożycielem poznańskiej formacji – Soundcheck, która w październiku 2004 roku zwyciężyła w międzynarodowym konkursie jazzowo-bluesowym w Usti nad Łabą (Czechy), a w kwietniu 2005 roku zdobyła Grand Prix festiwalu Jazz Nad Odrą we Wrocławiu. Szmańda został tam wyróżniony indywidualnie przez jury festiwalu. W listopadzie tego samego roku Soundcheck zdobył drugą nagrodę w konkursie Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze oraz Klucz Do Kariery podczas Jesieni Jazzowej — Gorzów Jazz Celebration.

Krzysztof Szmańda współpracował z Big Bandem Zbigniewa Namysłowskiego, m.in. z zespołami Kuby Stankiewicza, Krzysztofa Dysa, Lory Szafran, Adama Bałdycha, Olega Kirejewa, Keitha Javorsa, a ponadto z Trifonidis Orchestra oraz Visegrad Jazz Quartet. Jest członkiem międzynarodowego kwintetu jazzowego Kattorna.

Krzysztof Szmańda gra w zespole orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

Źródło: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/artysci/krzysztof-szmanda