Przejdź do treści
Archiwum

26. Jazz Festival Jazzonalia | 2019

Możdżer, Jopek i Orzechowski oraz Młynarski z Maseckim – to gwiazdy tegorocznej edycji festiwalu Jazzonalia. Podczas majowego święta jazzu w Koninie nie zabraknie zatem pianistyki i wokalistyki na najwyższym poziomie, a także brzmienia big bandów. Festiwal wystartuje 22 maja i potrwa pięć dni.

Kreatorzy jazzowego festiwalu w Koninie od ponad ćwierćwiecza z wielkim powodzeniem jednoczą w jego programie klasykę z nowoczesnością i eksperymentem oraz doświadczenie gwiazd polskiej sceny jazzowej z młodzieńczym entuzjazmem muzykującej młodzieży. W dwudziestej szóstej edycji imprezy nie zabraknie zatem głośnych nazwisk, gorących projektów muzycznych i utworów pochodzących z najnowszych wydawnictw płytowych, a także ciekawych przedsięwzięć koncertowych konfrontujących lokalne środowisko muzyczne z dorobkiem wybitnych osobowości polskiego jazzu.

Szczególnie mocna i intersująca w tym roku wydaje się być reprezentacja polskiej pianistyki jazzowej – począwszy od wirtuoza klawiatury – Leszka Możdżera, przez twórczego interpretatora jazzowej tradycji – Marcina Maseckiego i samozwańczego „chuligana” fortepianu – Piotra Orzechowskiego, po niezwykle czułego „akompaniatora”, Krzysztofa Herdzina, w zespole towarzyszącym jednej z najbardziej znanych wokalistek jazzowych – Annie Marii Jopek. Listę wyjątkowych gości dopełniają: jeden z najlepszych polskich puzonistów jazzowych – Grzegorz Nagórski oraz utalentowany wokalista i perkusista – Jan Emil Młynarski, syn znakomitego, zmarłego dwa lata temu, twórcy piosenek.

Tylko Leszek Możdżer i Piotr Orzechowski zaprezentują się w solowych projektach. Pozostali liderzy przywożą ze sobą znakomitych muzycznych partnerów, takich jak wspomniany Krzysztof Herdzin, ale też intrygujący perkusjonista Jerzy Rogiewicz, jeden z najlepszych saksofonistów tenorowych Jarosław Bothur czy wysoce ceniony kontrabasita Sławomir Kurkiewicz.

Dwukrotnie podczas festiwalu na scenie zagoszczą liczniejsze formacje – jazz band Młynarski-Masecki oraz big band konińskiej szkoły muzycznej. Nie zabraknie również stałych przedsięwzięć edukacyjnych, takich jak warsztaty, jazzowa bitwa szkół czy Makroregionalny Konkurs Improwizacji Jazzowej.

Ze względu na trwający w Domu Kultury „Oskard” remont festiwal odbywał się będzie w gościnnych wnętrzach Państwowej Szkoły Muzycznej i auli im. Jana A.P.Kaczmarka CWD PWSZ w Koninie przy ul. Popiełuszki 4.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Piotr Korytkowski – Prezydent Miasta Konina. Organizatorem Festiwalu jest Centrum Kultury i Sztuki – Dom Kultury Oskard.

Uwaga! W związku z dużym zainteresowaniem wydarzeniem uruchomiliśmy sprzedaż dodatkowych biletów na koncerty w dniu 24 maja.


PROGRAM:
22 / 05 10:00
Konkurs i warsztaty improwizacji jazzowej
Miejsce: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Koninie, ul. 3 Maja 50 / wstęp wolny

23 / 05 18:00
Jazzowa bitwa szkół KONIN MEETS POZNAŃ
Miejsce: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Koninie, ul. 3 Maja 50

24 / 05 19:00
Leszek MOŻDŻER / solo
Jazz Band MŁYNARSKI-MASECKI
Miejsce: Aula im. Jana A.P. Kaczmarka Centrum Wykładowo-Dydaktycznego PWSZ w Koninie, ul. Popiełuszki 4

25 / 05 19:00
Piotr ORZECHOWSKI Pianohooligan / solo
Anna Maria JOPEK (Koncert Prezydencki)
Miejsce: Aula im. Jana A.P. Kaczmarka Centrum Wykładowo-Dydaktycznego PWSZ w Koninie, ul. Popiełuszki 4

26 / 05 18:00
Grzegorz NAGÓRSKI & BIG BAND PSM w Koninie
Miejsce: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Koninie, ul. 3 Maja 50