Przejdź do treści
Archiwum

25. Jazz Festival Jazzonalia | 2018

To już 25. lat! W tym roku CKiS-DK Oskard zaprasza na jubileuszową edycję Jazzonaliów! Dziś to największy taki festiwal w Wielkopolsce Wschodniej, podczas którego na scenie goszczą najlepsze jazzowe nazwiska z całej Polski. Miłośnicy jazzu mogą posłuchać muzyki nie tylko w wykonaniu wybitnych artystów, ale i mają szansę odkryć nowe pokolenie jazzmanów.
Podczas jubileuszowej edycji Jazz Festiwal Jazzonalia publiczność usłyszy Beatę Przybytek, Nilsa Pettera Molværa z Triem Marcina Wasilewskiego, Q YA VY, Grzecha Piotrowskiego & Alchemik Orchestra wraz z gośćmi, w tym znakomitym triem jazzowym z Moskwy LRK Trio oraz Zbigniewa Namysłowskiego w towarzystwie Big Bandu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie.
Tradycyjnie już festiwal Jazzowy rozpocznie 23 maja Makroregionalny konkurs improwizacji jazzowej w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia dla młodzieży szkół muzycznych. To już czwarta edycja i jedyny tego typu konkurs w Polsce. W jury zasiądą Katarzyna Stroińska-Sierant z Akademii Muzycznej w Poznaniu, Maurycy Wójciński z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Jerzy Główczewski z Akademii Muzycznej w Katowicach i Paweł Zielak z PSM I i II stopnia w Koninie. Warsztaty obejmować będą różne aspekty improwizacji jazzowej. Swoim doświadczeniem i wiedzą podzielą się praktycy, wybitni soliści i pedagodzy.
24 maja Jazzowa bitwa szkół Konin meets Herne. W koncercie wystąpią muzycy z partnerskiej szkoły muzycznej z Niemiec i muzycy z Konina, zespoły złożone z pedagogów oraz młodzieży uczącej się w obu szkołach. Konin reprezentować będą: combo i Big – band pod dyrekcją Pawła Zielaka i combo Szymona Wieczorkiewicza oraz zespół złożony z pedagogów specjalności jazzowej.
25 maja już o 19.00 na scenie pojawi się Beata Przybytek, znakomita wokalistka, pianistka i kompozytorka. Po nagrodzonej „Mateuszem Trójki 2013” płycie „I’m Gonna Rock You” Beata Przybytek powróciła z nowym autorskim albumem „Today Girls Don’t Cry”. Podobnie jak w przypadku poprzedniego krążka, artystka proponuje niezwykle zróżnicowany materiał muzyczny. Na płycie znajduje się 13 utworów będących ekscytującą podróżą poprzez muzyczne stylistyki – można odnaleźć tu elementy bluesa, jazzu, soulu, R’n’B, funky, muzyki latynoskiej, aż po gospel. Za aranżacje i produkcję muzyczną odpowiedzialny jest Tomasz Kałwak – wielokrotnie nagradzany i wszechstronny producent muzyczny, znany ze współpracy z Dorotą Miśkiewicz, Mietkiem Szcześniakiem, Natalią Niemen, Markiem Napiórkowskim, Kasią Cerekwicką i Grażyną Auguścik.
Tego samego dnia muzycznych wrażeń dostarczy Trio Marcina Wasilewskiego, które do współpracy zaprosiło gwiazdę europejskiego jazzu, wybitnego norweskiego trębacza, kompozytora i producenta Nilsa Pettera Molværa. Marcin Wasilewski Trio w składzie Marcin Wasilewski – fortepian, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas oraz Michał Miśkiewicz – perkusja, to jedna z najjaśniejszych gwiazd polskiej sceny jazzowej. Muzycy mają unikatowy talent łączenia tradycyjnych elementów ze współczesnym brzmieniem, tworząc swój rozpoznawalny styl. W Koninie usłyszymy ich w odsłonie innej, niż ta znana do tej pory, akustyczna – w specjalnym programie z Nilsem Petterem Molværem, brzmienie rozszerzone będzie o elektryczne oraz elektroniczne instrumentarium.
To będzie prawdziwa uczta dla wszystkich miłośników jazzu.
Kolejny dzień Jazzonaliów 26 maja o 19.00 rozpocznie koncert Q YA VY. Zarówno artyści jak i ich projekt noszą tą samą nazwą. Q YA VY łączy dwa rożne muzyczne pokolenia i światy. Projekt powstał z inicjatywy Q-rka – gitarzysty, kompozytora, aranżera i producenta oraz Yacka Rodziewicza – barytonisty, klawiszowca i producenta (Republika, Kult, Atrakcyjny Kazimierz). Muzyka projektu Q YA VY łączy wiele stylistyk. Rozbrzmiewają w niej dźwięki, barwy i emocje z każdego regionu muzyki. Dlatego jest tak ciekawa i nieprzewidywalna, regionalna i międzynarodowa zarazem. To połączenie ROCK’owego brzmienia z „LATYNOskim temperamentem” energetycznej sekcji oraz JAZZowym otwarciem na całkowicie swobodną improwizację. Na scenie pojawią się Maciej Sikała, Q-rek , Jacek Rodziewicz, Bartek Staszkiewicz, Filip Torres, Tomek Torres i José Torres.
Kolejna gwiazda wieczoru to Grzech Piotrowski & Alchemik Orchestra, którym towarzyszyć będzie plejada wybitnych gości. Grzech Piotrowski to kompozytor, saksofonista, producent muzyczny, aranżer. Twórca WORLD ORCHESTRY. Artysta balansujący na krawędzi muzyki filmowej, klasycznej, jazzu, etno, roots, otwartej improwizacji. Nominowany trzykrotnie do Fryderyków 2012, 2013 oraz nagrody Mateusz 2012 (Polskie Radio). Zdobywca Grand Prix na Hoeilaart Jazz Festivalu w Belgii w 1998 roku, Grand Prix na festiwalu Dwa Teatry w Sopocie oraz pierwszych miejsc na festiwalach “Jazz Nad Odrą”, “Pomorska Jesień Jazzowa”, “Jazz Juniors”. W Koninie usłyszymy go z towarzyszeniem Alchemik Orchestra, ale na scenie pojawią się nadto wyjątkowi goście – LRK Trio z Rosji, Krzysztof Gradziuk, Ghostman, Marta Matuszna-Wejchenig oraz Syryjczyk Adeb Chamoun.

27 maja o 18.00 na scenie CKiS-DK Oskard pojawi się legenda polskiego jazzu Zbigniew Namysłowski w towarzystwie Big Bandu PSM I i II stopnia w Koninie. Muzyka Zbigniewa Namysłowskiego to unikalny konglomerat jazzu, folkloru, rocka, muzyki klasycznej oraz własnej inwencji i charakterystycznego brzmienia, co wyróżnia go od innych. Początkowo fascynował go jazz tradycyjny a puzon był instrumentem, na którym grał w znanych polskich zespołach dixielandowych. Potem odkrył jazz nowoczesny i rozpoczął karierę saksofonisty. Ma na swoim koncie liczne koncerty na festiwalach i trasach na całym świecie.

25 edycji Jazz Festiwal Jazzonalia towarzyszy wystawa zdjęć Marka Karewicza, artysty, który specjalizuje się w zdjęciach muzyków jazzowych i rockowych. Jest również dziennikarzem muzycznym, prezenterem muzyki jazzowej, animatorem jazzu.
Karewicz wykonał zdjęcia składające się na archiwum wielu tysięcy negatywów. Fotografował m.in. ostatnią trasę koncertową Milesa Davisa i europejską trasę koncertową Raya Charlesa oraz koncert The Rolling Stones w Warszawie w 1967. Jest autorem ok. 1500 okładek płytowych, m.in. serii Polish Jazz oraz uznawanej za przełomową w historii polskiego rocka płyty Blues zespołu Breakout. Przygotował też okładki płyt Ewy Demarczyk, Niebiesko Czarnych, Czerwonych Gitar, Ireny Santor, Sławy Przybylskiej, Maryli Rodowicz, Stana Borysa i Jerzego Połomskiego.
Honorowe patronaty nad wydarzeniem obejmują Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Józef Nowicki Prezydent Miasta Konina.