23. Jazz Festival Jazzonalia | 2016
Stanisław Soyka, Grażyna Auguścik, Krzesimir Dębski, Wojtek Mazolewski- to gorące jazzowe nazwiska zapowiadające 23. Jazz Festival Jazzonalia. Już w maju przygotowaliśmy dla was 5 festiwalowych dni, koncerty znanych i młodych muzyków, filmowy pokaz. Zapraszamy!
23. Jazz Festival rozpocznie się 18 maja w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Koninie – Makroregionalnym Konkursem Improwizacji Jazzowej. W czwartek 19 maja w Sali klubowej CKiS-DK Oskard – Jazzowa Bitwa Szkół, w której udział wezmą uczniowie szkół z Wielkopolski.
W piątek 20 maja miłośnicy jazzu usłyszą NIKĘ LUBOWICZ- Nika’s dream. To wokalistka jazzowa, pochodzi z Zakopanego z rodziny o silnej tradycji muzycznej. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Na scenie występuje od wczesnego dzieciństwa. Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Współpracuje z wieloma muzykami polskiej sceny jazzowej, m.in. Andrzejem Jagodzińskim, Wojciechem Pulcynem, Marcinem Murawskim, Marcinem Ułanowskim, Ryszardem Borowskim a także z takimi zespołami jak Big Band „Akwarium”, czy Atom String Quartet. Swoje wszechstronne wykształcenie Nika wykorzystuje również w pracy pedagogicznej. Obecnie pracuje jako trener wokalny w programie „Twoja twarz brzmi znajomo”.
Tego samego dnia na muzycznej scenie zagości STANISŁAW SOYKA & WOJCIECH KAROLAK TRIO. „Swing Revisited” kameralnie, czyli „Blublula Revisited” to będzie wieczór największych przebojów klasycznego repertuaru jazzowego. Wojciech Karolak, jeden z ojców założycieli jazzu w Polce. Grał jazz profesjonalnie już roku 1958 w składzie zespołu Jazz Believers m.in. Janem Ptaszynem Wróblewskim i Krzysztofem Komedą. W 1980 Trio Karolaka (ze Zbigniewem Wegehauptem i Czesławem Bartkowskim) spotkało się ze Stanisławem Sojką, wówczas wielce obiecującym, dwudziestojednoletnim wokalistą, aby nagrać drugi w jego płytowym dorobku album. Tak powstała „Blublula”, do dziś jedna z najbardziej popularnych płyt w polskiej dyskografii jazzowej. Zapoczątkowała artystyczny sojusz Karolaka i Soyki, który związał ich w składzie regularnego zespołu (trio z płyty plus Tomasz Szukalski) na kilka kolejnych lat, a na wiele lat aż do dziś wieloma wspólnymi nagraniami oraz okazjonalnymi występami.
ESKAUBEI & TOMEK NOWAK QUARTET zagrają o 20.30 w sali klubowej CKiS – DK Oskard. Eskaubei i Tomek Nowak Quartet to zwycięzcy plebiscytu miesięcznika JazzPRESS na najlepszego polskiego wykonawcę jazzowego oraz najlepszy polski album jazzowy 2015 roku. Album „Będzie dobrze” to realizacja autorskiej koncepcji trębacza Tomka Nowaka, który zaprosił do współpracy topowych krakowskich muzyków oraz rzeszowskiego rapera znanego z łączenia rapu z graniem na żywo. Zespół tworzy pięć odmiennych osobowości: dwie wielkie nadzieje polskiego jazzu – Kuba Płużek i Alan Wykpisz, charyzmatyczny i doświadczony Filip Mozul, zasłużony undergroundowy raper Eskaubei i czuwający nad wszystkim, ceniony sideman Tomek Nowak.
W sobotę 21 maja o 19.00 w CKiS-DK Oskard ponownie usłyszymy GRAŻYNĘ AUGUŚCIK, które towarzyszyć będzie ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO. Koncert i płyta „Szeptem” to ukłon w stronę wyjątkowych utworów muzyki polskiej powstałych w II połowie XX. wieku. Usłyszmy kilka z czołowych przebojów z lat ’50 i ’60 poprzedniego wieku w nowoczesnej jazzowej aranżacji. Oprócz tytułowego „Szeptem”, w trakcie koncertu zabrzmią takie melodie jak „Pamiętasz, była jesień”, „Skrzypek Hercowicz”, „Kasztany”, „Był taki ktoś” czy „Valse du mal”.
WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET – EXCENTRYCY GRAJĄ FAJFY to kolejna propozycja na sobotę. Zaproszenie zespołu Wojtka Mazolewskiego przez legendarnego reżysera Janusza Majewskiego do obsady aktorskiej filmu „Excentrycy – po słonecznej stronie ulicy” opowiadającego o jazzie lat 50. zainspirowało muzyków do stworzenia projektu Excentrycy Grają Fajfy. Swingujący jazz tamtego okresu stał się punktem wyjścia do muzycznej podróży przez taneczne rytmy kolejnych dziesięcioleci, przetworzonych przez jazzowy, akustyczny kwintet. Podczas koncertów muzycy kwintetu łączą tradycję z nowoczesnością.
W niedzielę 22 maja startujemy o 17.00 wspólnym koncertem KRZESIMIRA DĘBSKIEGO i BIG BAND PSM KONIN. Krzesimir Dębski, to kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny. Studiował w klasie kompozycji Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę pod kierunkiem Witolda Krzemieńskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Od 1980, jako lider zespołu jazzowego String Connection, koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Uczestniczył w wielu festiwalach. Krzesimir Dębski nagrał ponad 30 płyt ze swoimi kompozycjami dla wielu prestiżowych wytwórni płytowych. Od 1986 ograniczył działalność koncertową, poświęcając się twórczości kompozytorskiej. Skomponował ponad 50 utworów symfonicznych i kameralnych. Jest autorem muzyki do ponad 50 filmów fabularnych i dokumentalnych, tworzy także muzykę teatralną (ponad 40 premier) i eksperymentalną. W 1991 podjął również działalność dyrygencką, a jego dyskografia jako dyrygenta obejmuje już kilkanaście tytułów, m.in. z muzyką filmową dla Sony Classical.
Jazzowy wieczór zakończy o 19.30 pokaz filmu EXCENTRYCY CZYLI PO SŁONECZNEJ STRONIE ULICY . To film Janusza Majewskiego opowiadający niezwykłą historię jazzmana (Maciej Stuhr), który u schyłku lat 50. XX powraca z Anglii do Polski. Wraz z grupą ekscentrycznych muzyków zakłada swingowy big-band. Gwiazdą zespołu zostaje Modesta (Natalia Rybicka), wspólnie odnoszą wielki sukces. Muzyk szybko traci głowę dla uwodzicielskiej i tajemniczej femme fatale. Wkrótce zaczyna ich łączyć gorący romans. Jako król i królowa swingu ruszają w trasę koncertową po Polsce, a ich życie zaczyna przypominać hollywoodzki film. Czy uczucie okaże się prawdziwe?
Obok Macieja Stuhra i Natalii Rybickiej na ekranie prawdziwa aktorska uczta: popis wokalny da Sonia Bohosiewicz. W ekscentrycznego stroiciela fortepianów i geniusza muzycznego – Felicjana Zuppe wcielił się Wojciech Pszoniak. Za swoją rolę otrzymał nagrodę za najlepszą rolę drugoplanową na Gdynia Film Festiwal. Partnerują im: Anna Dymna, Adam Ferency, Jerzy Schejbal, Paweł Królikowski, Wiktor Zborowski. Obok zawodowych aktorów na ekranie debiutuje Wojtek Mazolewski.