Przejdź do treści
Wydarzenia

Monika Borzym

Pierwszego dnia Jazzonaliów na scenie Oskardu wystąpi charyzmatyczna wokalistka jazzowo-soulowa Monika Borzym. Do Konina przyjedzie z koncertem pt. „Stare piosenki”. Jest to wybór niezapomnianych polskich utworów z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Autorem fenomenalnych aranżacji jest pianista Krzysztof Dys.

Jest to muzyczno-literacki projekt przybliżający piosenki zaliczane dziś już do dziedzictwa narodowego polskiej kultury XX wieku, określane mianem zarzewia rodzimego jazzu.

Podczas koncertu można będzie usłyszeć przeboje autorstwa Henryka Warsa i Jerzego Petersburskiego z ponadczasowymi tekstami Juliana Tuwima i Mariana Hemara, m.in.: „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Płyta z zadrą”, „Bezsenna noc”, „Bez śladu twa wielka miłość minie”,, „Na pierwszy znak”, „Nikt tylko Ty” czy „Może tak może nie”.

Okazuje się, że piosenki mimo długiego życia nie straciły nic ze swojego uroku. Monika Borzym oraz pianista Krzysztof Dys tchnęli w nie nowe życie.

Niespodzianką w programie koncertu są współczesne kompozycje pt. „Takie ciało” oraz „Ty tu, ja tam tango” napisane dla Moniki Borzym przez Artura Andrusa i Łukasza Borowieckiego.

Utwory stylistycznie nawiązują do epoki XX-lecia międzywojennego. „Takie ciało” jest hołdem dla kobiecego ciała (które w każdym rozmiarze może być piękne) i znakomicie wpisuje się w akcję „ciałopozytywności”, którą Monika Borzym propaguje.

Monika Borzym – głos
Krzysztof Dys – fortepian
Michał Bryndal – perkusja 
Andrzej Święs – kontrabas