26 maja (sobota)
g. 19:00
CKiS-DK Oskard
Al. 1 Maja 7a
Konin

KUP BILET—>

GRZECH PIOTROWSKI
& Alchemik Orchestra+goście

 

W sobotni wieczór poznamy efekty współpracy muzyków, których do wspólnego projektu zaprosił twórca WORLD ORCHESTRA Grzech Piotrowski. Na scenie oprócz gospodarza i założonej przez niego Alchemik Orchestra, zobaczymy 2/3 LRK Trio czyli pianistę Evgenya Lebedeva i basistę Antona Revnyuka.

[read more=”WIĘCEJ” less=”MNIEJ”]  

LRK TRIO rozpoczęło współpracę z Grzechem Piotrowskim w ubiegłym roku wspólnym koncertem w Moskwie. Zespół gościł we wrześniu 2017 na JAZZTIVALU w Bielsko Białej, gdzie podbił serca festiwalowej publiczności. Następnie Grzech zaprosił LRK Trio do premiery jego najnowszej SYMFONII STU, która odbyła się 3 marca 2018 r. w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Sala pękała w szwach, wyprzedano wszystkie bilety, a video z koncertu ukaże się jesienią na kanale THEMUBA. LRK Trio dołącza do grona najlepszych światowych solistów współpracujących na stałe z World Orchestrą. Podczas koncertu w Koninie ich sekcję rytmiczną uzupełni znakomity Krzysztof Gradziuk na perkusji. Kolejni goście Grzecha to Ghostman i Adeb Chamoun, pierwszy używa własnego głosu, jak instrumentu, drugi mistrzowsko gra na arabskich, perskich i latynoskich instrumentach perkusyjnych. Razem tworzą niezwykłą mieszankę dźwięków, których korzenie znajdują się w różnych, czasem odległych od siebie, częściach świata. Jak obok nich zabrzmi Marta Matuszna-Wejchenig, góralka z Lalik, skrzypaczka i wokalistka, która w swojej twórczości łączy folk z jazzem?

Grzech Piotrowski
Kompozytor, saksofonista, producent muzyczny, aranżer. Artysta balansujący na krawędzi muzyki filmowej, klasycznej, jazzu, etno, roots, otwartej improwizacji. Ukończył prestiżowy Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie saxofonu. Twórca „WORLD ORCHESTRA – Grzech Piotrowski” (www.worldorchestra.com), właściciel Alchemik Orchestra, Alchemik Records, Alechmik Manufacture. Nominowany trzykrotnie do Fryderyków 2012, 2013 oraz nagrody Mateusz 2012 (Polskie Radio). Zdobywca Grand Prix na Hoeilaart Jazz Festivalu w Belgii w 1998 roku, Grand Prix na „Festiwalu Dwa Teatry” w Sopocie za muzykę do spektaklu „Saksofon Basowy” Skvoreckiego, oraz pierwszych miejsc na festiwalach “Jazz Nad Odrą”, “Pomorska Jesień Jazzowa”, “Jazz Juniors”. W swojej karierze założył zespoły: World Orchestra (działa od 2010 r.), Alchemik, Oxen, Dekonstrukcja Jazzu, Freedom Nation, Head Up.

LRK Trio – najlepsze, rosyjskie trio jazzowe ostatnich lat – LRK Trio czyli Evgeny Lebedev, Anton Revnyuk and Ignat Kravtsov. Na scenie w CKiS-DK Oskard nie zobaczymy Ignata Kravtsova. Zastąpi go znany z tria RGG Krzysztof Gradziuk.

Evgeny Lebedev
Zdobywca Billboard Music Awards i laureat wielu konkursów jazzowych, w tym prestiżowego konkursu pianistycznego Montreux. Evgeny Lebedev szybko stał się jednym z najbardziej obiecujących młodych pianistów na dzisiejszej scenie jazzowej. Evgeny występował i nagrywał z takimi gwiazdami jak Jack De Johnette, Marcus Miller, Terri Lyne Carrington, Lenny White, Randy Brecker, David Sanchez, David Fiuczynski i brał udział w prestiżowych festiwalach, w tym w North Sea Jazz Festival, Lionel Hampton Jazz Festival, Jazz a Juan, Tanglewood Jazz Festival i innych. Evgeny pojawił się na ponad 10 płytach CD i wydał cztery albumy pod własnym nazwiskiem, które były wysoko oceniane przez krytyków w Japonii, USA i Rosji.

Anton Revnyuk
Jeden z najbardziej rozchwytywanych wirtuozów basu na moskiewskiej scenie. Doskonale odnajduje się trzymając w rękach zarówno kontrabas jak i gitarę basową. Jest ceniony jako uważny akompaniator, ale przede wszystkim krytycy doceniają jego melodyjne improwizacje. Można go zobaczyć w filharmoniach i konserwatoriach (z orkiestrą symfoniczną grającą muzykę Alfreda Schnittkego), na stadionie grającego operę rockową „Parfumer”, na festiwalach jazzowych z Big Bandem Igora Butmana i różnymi zespołami jazzowymi. Anton wystąpił ze światowej sławy gwiazdami jazzu, takimi jak Craig Handy, Danny Gottlieb, Donny McCaslin, Adam Rodgers, Gregory Porter.

Krzysztof Gradziuk
Esteta perkusyjnego brzmienia, kolorysta i kreator melodii, artysta bezkompromisowy i poszukujący nowych ścieżek rozwoju w zgodzie z własnym poczuciem artystycznego smaku. Abstrakcyjność perkusyjnej treści w zestawieniu z elastycznością i wirtuozerią potęguje wrażenie niekonwencjonalnej sztuki gry, określając artystę mianem jednego z bardziej oryginalnych perkusistów współczesnej, europejskiej sceny muzycznej. Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2003 roku otrzymał semestralne stypendium Hohschule für Musik und Theater w Lipsku, a w roku 2004 brał udział w Summer Jazz Workshop w Louisville (USA) w klasie John‘a Riley i Steve’a Davis‘a. W 2004 roku został wyróżniony stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Od 2001 członek tria fortepianowego RGG, jednego z czołowych zespołów jazzowych w Polsce. Zespoły, w których występuje na stałe to: Anna Gadt Quartet, Silva Rerum, Daniel Popiałkiewicz Quartet, Leszek Kułakowski Trio. Od 2016r. występuje z legendą jazzowej trąbki Tomaszem Stańko w jego nowym kwartecie.

Obecnie jest wykładowcą w klasie perkusji w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Policealnym Studium Jazzu w Warszawie im. Henryka Majewskiego.

W 2015 roku wraz z trio RGG, rozpoczął współpracę z wytwórnią OKeh Records (Sony Entertainment), wydając płytę ‘Aura’. Tym samym dołączył do grona polskich artystów o międzynarodowym potencjale wydawniczym. Artystami zrzeszonymi w wytwórni sygnowanej logiem OKeh oprócz RGG są: Sonny Rollins, Dave Holland, Branford Marsalis, Bill Frisell, Dhafer Youssef, Nils Peter Molvaer, David Sanborn, John Medeski, Michel Camilo, Jeff Ballard i The Bad Plus.

Marta Matuszna-Wejchenig
Pochodzi z Lalik, z rodziny o pokoleniowych tradycjach muzycznych. Od najmłodszych lat związana z zespołami regionalnymi w Beskidzie Żywieckim. Instruktorka gry na skrzypcach oraz śpiewu tradycyjnego w Fundacji Braci Golec, gra i śpiewa w „Składzie Niearchaicznym” oraz w kapeli tradycyjnej „DudySkrzypce”.

Ghostman
Jest wokalistą. Studiował na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Używa głosu jako instrumentu. Tworzy muzykę na żywo, często przy pomocy loopera i efektów gitarowych. Improwizuje, bawi się brzmieniem, dynamiką, fakturą dźwięku. Jego twórczość jest intuicyjna, świeża i emocjonalna. Rodzi się na scenie, na oczach widzów. Ghostman podczas każdego występu eksperymentuje, odkrywając wciąż nowe środki ekspresji. Śpiewając, posługuje się językiem brzmiącym jak mieszanka dialektów z różnych stron świata. Jednak w rzeczywistości nie zna żadnego z nich. Traktuje to jako dar, możliwość wyrażania przeróżnych emocji. Brak ograniczeń słowem czy wyuczonym tekstem pozwala mu na ogromną wolność ekspresji. W swojej muzyce łączy elementy jazzu oraz afrykańskiej, indyjskiej i arabskiej muzyki ludowej.

Adeb Chamoun
Pochodzi z Syrii z malowniczego miasteczka Hasaka. Urodził się w muzykalnej rodzinie, stąd doświadczenie muzyczne zdobywał od najmłodszych lat. Jego nauczycielem był brat Abdul-obecny mistrz gry na instrumentach perkusyjnych w Syrii. Adeb Chamoun gra na instrumentach perkusyjnych arabskich, perskich oraz latynoskich. tj riq, darabuka, tar, daf, cajon, conga, bongos, timbales. Gra muzykę w stylu jazzowym, etnicznym, arabskim, tureckim i perskim, latynoskim oraz folklor polski.

Swoja karierę rozpoczynał w Domu Kultury w Hassaka, swój talent rozwijał w miasteczku Alipo i Damszku, gdzie brał udział w festiwalach muzyki orientalnej. Dzięki temu został zauważony przez Samira Kwefati, wybitnego kompozytora muzyki orientalnej i klasycznej, z którym nawiązał 3. letnią współpracę. W 2007 przyjechał do Polski i zaczął karierę muzyczną w Big Bandzie pod batutą Kazimierza Chlebowskiego w Płockim Domu Kultury. Potem przeprowadził się do Warszawy, gdzie nawiązał współpracę z zespołem Naxos, którego liderem jest Milo Kurtis. Cenionymi muzykami tego zespołu są również Kostek Yoriadis i Apostolis Anthymos, z którymi udało mu się nagrać 2 płyty „Podróż dookoła mózgu” i Naxos Orchestra Live at Polin-Coexista.
Kolejnym zespołem, z którym artysta nagrał płytę jest Klezmafor. Swoją premierę płyta „W górę” miała na wielkiej scenie Filharmonii Białostockiej. Adeb Chamoun gościnnie występował z Rzeszów Klezmer Band na Festiwalu Wschód Kultury.
Uczestniczył w wielu projektach zespołu Fuenty z Jaherem Irani i Kubą Niedoborkiem, łączących rytmy orientalne z flamenco. Brał udział również w projekcie Trifonidis Illumination Bandi. Zagrał kilka koncertów z Balkan Sevdah, która łączy w swojej muzyce wiele kultur korzystając z różnych instrumentów orientalnych.

 

[/read]